przestrzeń dla Twoich pasji

Gmina Nowy Targ – po raz kolejny będzie Gospodarzem naszego letniego wydarzenia ✋
Dzięki tej współpracy możemy prowadzić dla Was trasy przepięknymi szlakami 🌄🏞️💙 ponieważ aż 9️⃣5️⃣% naszych tras jest poprowadzonych po terenach Urząd Gminy Nowy Targ 😍
Oprócz pięknych szlaków w Gminie czeka na Was wiele atrakcji, więcej przeczytacie o nich tu 👇
 
Kilka ciekawostek o Gminie Nowy Targ:
🔸 należy do największych pod względem liczby ludności gmin podhalańskich; składa się na nią 21 sołectw (20 wsi)
powstała w roku 1976 z połączenia gmin zbiorowych w Łopusznej i Ludźmierzu
🔸 obejmuje obszar 207,62 km2, zamieszkiwany przez ponad 23 277 osób
🔸 ukształtowanie geograficzne gminy jest niezmiernie zróżnicowane. W północnej części leżą Gorce ze szczytem Turbacz, południową część zajmują równiny Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, zwanej często podhalańską, wapienne zaś skalice Pienińskiego Pasa Skałek spotykamy przy południowej i południowo-wschodniej granicy gminy
🔸 obecne tereny gminy w przeszłości leżały przy granicy z Węgrami. Granica ta od wieku XIV ukształtowana została wzdłuż nurtu rzeki Białki od Morskiego Oka do ujścia do Dunajca w okolicach Dębna. Na wschód od niej znajduje się kraina Polskiego Spiszu, który stanowi północno-zachodni skrawek historycznego Spiszu. Historia wsi spiskich związana była z rodami węgierskimi, założycielami i właścicielami tych ziem.
🔸 początki kolonizacji gminy (równocześnie początki zasiedlania Podhala) przypadają na lata trzydzieste XIII wieku, kiedy to Podhale jako królewszczyzna przechodzi na własność zakonu cystersów.
🔸 w Gminie znajdują się atrakcyjne zabytki historyczne – zabytkowe kościoły i Sanktuarium Maryjne na Podhalu, Dom Podhalański, czy dom artysty plastyka Mariana Gromady.
 
Dziękujemy za gościnę i do zobaczenia 🧡💛

Scroll to Top