Kilka ciekawostek o Gminie Nowy Targ:

należy do największych pod względem liczby ludności gmin podhalańskich; składa się na nią 21 sołectw (20 wsi)
powstała w roku 1976 z połączenia gmin zbiorowych w Łopusznej i Ludźmierzu

obejmuje obszar 207,62 km2, zamieszkiwany przez ponad 23 277 osób

ukształtowanie geograficzne gminy jest niezmiernie zróżnicowane. W północnej części leżą Gorce ze szczytem Turbacz, południową część zajmują równiny Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, zwanej często podhalańską, wapienne zaś skalice Pienińskiego Pasa Skałek spotykamy przy południowej i południowo-wschodniej granicy gminy

obecne tereny gminy w przeszłości leżały przy granicy z Węgrami. Granica ta od wieku XIV ukształtowana została wzdłuż nurtu rzeki Białki od Morskiego Oka do ujścia do Dunajca w okolicach Dębna. Na wschód od niej znajduje się kraina Polskiego Spiszu, który stanowi północno-zachodni skrawek historycznego Spiszu. Historia wsi spiskich związana była z rodami węgierskimi, założycielami i właścicielami tych ziem.

początki kolonizacji gminy (równocześnie początki zasiedlania Podhala) przypadają na lata trzydzieste XIII wieku, kiedy to Podhale jako królewszczyzna przechodzi na własność zakonu cystersów.

w Gminie znajdują się atrakcyjne zabytki historyczne – zabytkowe kościoły i Sanktuarium Maryjne na Podhalu, Dom Podhalański, czy dom artysty plastyka Mariana Gromady.